38 Pielgrzymka na Jasną Górę

Niedziela, 12 czerwca 2022

Drodzy Diecezjanie

Za kilka tygodni rozpoczną się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopów
i wypoczynku. Wielu z Was planuje wyjazdy i różnego rodzaju aktywności związane z wykorzystaniem czasu wolnego od obowiązków szkolnych i zawodowych. Z pewnością jest to ważny dla naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego okres. Nabieramy w nim zdrowego dystansu do spraw codziennych, odnawiamy nasze siły fizyczne i psychiczne, czasem odzyskujemy zdrowie. Jest to dobry czas, by zregenerować i odnowić także nasze życie duchowe, odświeżyć relację z Bogiem i spojrzeć na siebie i swoje życie z perspektywy Ewangelii.

Spośród bogactwa propozycji pogłębiania i rozwijania życia Bożego
w sobie, polecam szczególnie Wam, młodym naszym braciom i siostrom, niezwykłe rekolekcje w drodze wraz z Maryją, naszą najlepszą Matką. Zachęcam do wyruszenia w 38 Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę do Sanktuarium i domu Królowej Polski. Jest to sprawdzona, głęboka forma doświadczenia bliskości Boga i Jego Matki, a także dynamicznej i pięknej wspólnoty Kościoła w drodze.

Wielu tych, którzy przeszli pątniczy szlak wraca na niego z powodu głębokich przeżyć i wielu łask, jakie otrzymali, zarówno pielgrzymując, jak też już po powrocie do swoich środowisk, w których żyją na co dzień. Są to Ci sami ludzie, ale już nie tacy sami. Przekonują o tym ich liczne świadectwa dawane w rozmowach czy też w relacjach umieszczanych w mediach społecznościowych.(...)

Zachęcam, więc Was młodzi diecezjanie do odważnego pójścia na pielgrzymi szlak, nawet na kilka dni pielgrzymki, aby tam zgłębić tajemnicę waszego powołania i poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania nurtujące młode serca. Starszych proszę o dobry przykład dojrzałego pielgrzyma o głębokiej pobożności i szlachetnym człowieczeństwie, które pociąga młodych poszukujących swego miejsca w świecie i w Kościele.

Wszystkich, którzy z różnych względów nie mają możliwości pójścia na pielgrzymi szlak, zapraszam do duchowej łączności i wsparcia pątników poprzez uczestnictwo w białych grupach przy Waszych parafiach, które będą w ciągu dwóch sierpniowych tygodni gromadzić się na modlitwie apelowej, podejmując dzieło pielgrzymowania duchowego. Patronuje im wielki pielgrzym i wielki Polak św. Jan Paweł II. Niech jego wstawiennictwo przyniesie błogosławione owoce pielgrzymiego trudu, zarówno tym idącym po drogach naszej Ojczyzny, jak i tym którzy duchowo zmierzać będą na Jasną Górę.

Wszystkim pielgrzymom, dobroczyńcom, organizatorom 38 Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę z serca błogosławię.

+ Janusz Stepnowski
Wasz biskup