Na Jasną Górę

Środa, 14 sierpnia 2019

Po trzynastu dniach pielgrzymowania i przebyciu od 370 do 450 kilometrów 13 sierpnia pątnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej dotarli na Jasną Górę.

Z Żurawia na ostatni 24 kilometrowy etap na Jasną Górę do pątników dołączył biskup Janusz Stepnowski i pielgrzymi grupy białej z różnych miejscowości, którzy przez dwanaście dni towarzyszyli pielgrzymom modlitwą w swoich parafiach.

Jako pierwsza na Wały Jasnogórskie wchodziła grupa srebrno-niebieska z pielgrzymami z Ostrowi Mazowieckiej, Zambrowa, Łap, Wysokiego Maz., Zarąb Kościelnych, Andrzejewa, Czyżewa, Kuczyna, Dąbrówki Kościelnej, Kulesz Kościelnych i Jelonek w której pielgrzymowało 146 osób: 96 kobiet i 50 mężczyzn; przewodnikami tej grupy był ks. Michał Turbaczewski, duszpastersko wspierany przez ks. Radosława Ryłkę i diakona Mateusza Krajewskiego oraz kleryka Andrzeja Skarzyńskiego; najmłodszym pielgrzymem w tej grupie był br. Franciszek Kraszewski (11 miesięcy), najstarszymi s. Krystyna Pogorzelska (80 lat). W grupie służbę medyczną pełniły: lekarz pielgrzymki Joanna Kukwa, lek. Wiesława Olszewska, szefowa pielęgniarek Jolanta Charchut oraz Danuta Jabłonka i Anna Litwa.

Drugą grupą wchodzącą pokłonić się Pani Jasnogórskiej była – grupa czerwono-zielona z pielgrzymami z Ostrołęki, Kadzidła, Chorzel, Rzekunia, Krasnosielca, Różana i Myszyńca, w której pielgrzymowało 119 osób: 70 kobiet i 49 mężczyzn; przewodnikiem był ks. Krzysztof Oporek, duszpasterzami ks. Zbigniew Prusiński i ks. Grzegorz Pędzich; najmłodszym pielgrzymem w tej grupie był br. Michał Parciak (3 lata), najstarszym br. Ludwik Chrostowski (71 lat). W grupie służbę medyczną pełniły: Danuta Minota, Kinga Kozłowska, Klaudia Jadczak.

Trzecia grupą była – grupa fioletowa z pielgrzymami z Wyszkowa, Brańszczyka, Długosiodła, Poręby, Pniewa i Leszczydołu Nowin w której pielgrzymowało 99 osób: 73 kobiety i 26 mężczyzn; przewodnikiem był ks. Andrzej Waszczeniuk wspierany duszpastersko przez ks. Grzegorza Dębka i ks Pawła Perkowskiego i kleryka Adama Pietrzaka. W grupie pielgrzymowała też siostra Agata Krauze; najmłodszym pielgrzymem w grupie była s. Gabriela Depta  (8 lat), najstarszym br. Wiktor Dobosz (73 lata). W grupie służbę medyczną pełniły: Justyna Marcinkiewicz, Jolanta Gałązka, Urszula Ciążek, Weronika Runo, Magdalena Rolicka i Magdalena Balicka.

Grupę czwartą wchodzącą na Wały Jasnogórskie tworzyła grupa żółto-brązowa z pielgrzymami z Łomży, Kolna, Grajewa, Jedwabnego, Szczuczyna, Wizny, Miastkowa, Małego Płocka, Stawisk i Piątnicy w której pielgrzymowało 161 osób: 89 kobiet i 72 mężczyzn; przewodnikiem był neoprezbiter ks. Łukasz Brzostowski, duszpastersko wspierany przez ks. Marcina Loba, ks. Wojciech Pancewicz i ks. Adama Ulatowskiego. W grupie pielgrzymowała też siostra Maria Elżbieta; najmłodszym pielgrzymem w grupie była s. Natalia Chojnowska (4,8 roku), najstarszym br. Stanisław (82 lat). W grupie służbę medyczną pełniło 40 sióstr i braci z Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy oraz z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Pod wałami zaprezentowali się też przedstawiciele grupy białej: 130 osób z par. pw. Ducha Świętego w Zambrowie z ks. Grzegorzem Kierskim, 50 osób z Kolna z par. pw. św. Anny; 55 osób z Nowych Piekut, 50 osób z Łomży z par. pw. Bożego Ciała, 58 osób z Grabowa z ks. Wojciechem Rzepą oraz grupy z Ostrowi Mazowieckiej z ks. Markiem Żmijewskim, z Andrzejewa z ks. Andrzejem Zielińskim, Wyszkowa z ks. Karolem Skrodzkim, Długosiodła, Broku i Czyżewa.

Do pielgrzymów dołączyły też dwie pielgrzymki rowerowe. 10. Jubileuszowa Wyszkowska Pielgrzymka Rowerowa z parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie, nad którą opiekę duszpasterską sprawował ks. Zbigniew Borawski. Na trasę wyruszyli 9 sierpnia. Pielgrzymowało 97 osób, najstarszy pielgrzym to s. Halina (73 lat), a najmłodszy to br. Jakub (13 lat) oraz 12 Wysoko-Mazowiecka Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, której opiekunem duchowym był ks. Dariusz Kuligowski a przewodnikiem brat Józef Dmochowski. W grupie pielgrzymowało 40 osób; w tym 15 kobiet i 25 mężczyzn; najstarszym pielgrzymem był br. Franciszek (66 lat), najmłodszy s. Dominika (15 lat).

Pielgrzymka to też osoby tworzące „sztab” pielgrzymki bez których organizm zwany pielgrzymką trudno byłoby utrzymać przy życiu.

Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki był ks. Grzegorz Kosiorek, a jego zastępcą ks. Artur Akimowicz. Ojcem duchowym pielgrzymki był ks. Łukasz Gołaszewski. Za przemarsz odpowiadali: Szef Służby Przemarszu ks. Mariusz Szulc i jego zastępca ks. Emil Sasinowski. O porządek niestrudzenie od wielu lat dba Szef Służby Porządkowej ks. Stanisław Siemion. Rzecznikiem prasowym pielgrzymki i osobą dzięki, której docierały relacje video z pielgrzymki, a pielgrzymi duchowi mieli możliwość słuchania rozważań ojca duchowego był ks. Krzysztof Krajewski. Posługę Kapelana służby medycznej  pełnił ks. Radosław Kubeł. Na trasie całej pielgrzymi towarzyszył pielgrzymom Sekretariat z szefem ks. Jakubem Osieckim i kobietą do zadań specjalnych Lidią Załuska. Poza tym w pielgrzymkę zaangażowanych jest wiele osób, bez których pielgrzymowanie byłoby bardzo trudne, a które każdego dnia starają się by pielgrzymi bezpiecznie i bez problemów dotarli na Jasną Górę.

www.wzasiegu.pl

Na skróty

Galeria