Nowy gong

Poniedziałek, 11 marca 2024

Został ofiarowany nowy gong do naszego kościoła. Będzie służył w czasie liturgii do podkreślenia momentu konsekracji i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Gong to duży dzwonek, którego dźwięk ma przypominać wiernym, że powinni zmienić aktualną postawę ciała np. ze stojącej na klęczącą. Gong wskazuje na najważniejsze wydarzenie liturgii jakim jest konsekracja. Za jego stosowanie podczas mszy odpowiedzialny jest ministrant, który zaczyna służbę przy ołtarzu i podejmuje swoje pierwsze funkcje liturgiczne. Znaki dźwiękowe miały większe znaczenie w dawniej budowanych kościołach, w których niekiedy trudno było dostrzec akcję liturgiczną. Dziś z każdego miejsca świątyni widać ołtarz i dzwonki są tylko przypomnieniem o najważniejszych momentach liturgii.

Gong kościelny składa się z jednej lub kilku tarcz ulokowanych na stopce. W celu wydobycia dźwięku, ministrant uderza w ich powierzchnię pałką. Ilość i sposób wydobywania dźwięku może się różnić w zależności od parafii. Warto jest zadbać o to, aby czynność ta była wykonywana starannie i zawsze we właściwej chwili.

 

Na skróty

Galeria