Odpust Matki Kościoła

Poniedziałek, 24 maja 2021

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, po Mszy św. o godz. 16.00 rozpocznie się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca parafię do przeżycia Odpustu NMP Matki Kościoła.

ODPUST NMP MATKI KOŚCIOŁA - 24 maja

9.00 - Msza św. na rozpoczęcie wizytacji biskupiej

12.00 - Msza św. odpustowa z procesją Eucharystyczną pod przewodnictwem Ks. Bp Tadeusza Bronakowskiego.

17.00 - Msza św. z Sakramentem Bierzmowania

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Odpustem Parafialnym NMP Matki Kościoła w Rząsniku

Niedziela 23 maja

17-18 Przybyłowska Krystyna
18-19 Podwórkowe Koła Różańcowe
19-20 Młodzież licealna i akademicka
20-21 Łachacka Helena
21-22 Melion Celina
22-23 Kołodziejczyk Teresa
23-24 Borek Zofia

Poniedziałek 24 maja

0-1 Mróz Anna
1-2 Kołodziejczyk Marek
2-3 Pakuliński Jan
3-4 Faustynum
4-5 Faustynum
5-6 Ćwik Teresa
6-7 Murziak Elżbieta
7-8 Kamińska Wiesława
8-9 Faustynum

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Uwaga!!! – w przypadku problemu w utrzymaniu ciągłości proszę dzwonić pod nr tel.696012495

Tytuł Matki Kościoła został uznany całkiem niedawno. Na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II, po ogłoszeniu Konstytucji dogmatycznej o Kościele, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła i zalecił oddawanie Jej czci pod takim imieniem. W 1971 roku Episkopat Polski jako pierwszy w świecie ogłosił święto Matki Kościoła obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Na samym soborze biskupi spierali się o ten tytuł. Rozwiązaniem problemu jest obraz namalowany przez Łukasza w Dziejach Apostolskich: Maryja w wieczerniku razem z Apostołami modli się o dar Ducha dla Kościoła. Tak, Matka Chrystusa jest z nami, jest jedną z nas, jest pierwszą uczennicą Pana. Ale zarazem jest kimś większym od nas. Większym przez swoją świętość, przez wyjątkowy związek ze swoim Synem. Zasługuje na naszą cześć. Jej wielkość płynie zawsze z tego, że daje w sobie miejsce Bogu.

Kult Maryi i świętych nigdy nie może przesłaniać Boga, ale ma do Niego prowadzić. Tytuł Matka Kościoła trzeba widzieć w powiązaniu z tajemnicą Ducha Świętego. Maryja wciąż wyprasza Kościołowi nowe zesłanie Ducha Świętego, modli się o jego odnowę, wstawia się za nami, by nie zabrakło nam żywej wiary i zapału do głoszenia Ewangelii. W Matce Kościoła można dostrzec kobiecy, matczyny rys miłości samego Boga.