Odpust parafialny

Niedziela, 19 maja 2024

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, po Mszy św. o godz. 16.00 rozpocznie się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca parafię do przeżycia Odpustu NMP Matki Kościoła.

ODPUST NMP MATKI KOŚCIOŁA - 20 maja

Msze św. o godz. 9.00, 12.00 (z procesją eucharystyczną), 17.00.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Odpustem Parafialnym NMP Matki Kościoła w Rząsniku


Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Uwaga!!! – w przypadku problemu w utrzymaniu ciągłości proszę dzwonić pod nr tel.696012495

Tytuł Matki Kościoła został uznany całkiem niedawno. Na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II, po ogłoszeniu Konstytucji dogmatycznej o Kościele, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła i zalecił oddawanie Jej czci pod takim imieniem. W 1971 roku Episkopat Polski jako pierwszy w świecie ogłosił święto Matki Kościoła obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Na samym soborze biskupi spierali się o ten tytuł. Rozwiązaniem problemu jest obraz namalowany przez Łukasza w Dziejach Apostolskich: Maryja w wieczerniku razem z Apostołami modli się o dar Ducha dla Kościoła. Tak, Matka Chrystusa jest z nami, jest jedną z nas, jest pierwszą uczennicą Pana. Ale zarazem jest kimś większym od nas. Większym przez swoją świętość, przez wyjątkowy związek ze swoim Synem. Zasługuje na naszą cześć. Jej wielkość płynie zawsze z tego, że daje w sobie miejsce Bogu.

Kult Maryi i świętych nigdy nie może przesłaniać Boga, ale ma do Niego prowadzić. Tytuł Matka Kościoła trzeba widzieć w powiązaniu z tajemnicą Ducha Świętego. Maryja wciąż wyprasza Kościołowi nowe zesłanie Ducha Świętego, modli się o jego odnowę, wstawia się za nami, by nie zabrakło nam żywej wiary i zapału do głoszenia Ewangelii. W Matce Kościoła można dostrzec kobiecy, matczyny rys miłości samego Boga.

Na skróty

Galeria