Solidarność z Kościołem Prześladowanym

Niedziela, 14 listopada 2021

Działania kampanii „Solidarni z Libanem”

Państwa hojność i pomoc jako darczyńców i firm prywatnych pozwoliła, aby to właśnie wsparcie Polaków, owoc tego indywidualnego zaangażowania każdego z nas, w bardzo krótkim czasie dotarło do wielu tysięcy rodzin w Bejrucie. Wsparcie PKWP na Bliskim Wchodzie, w tym pomoc dla Libanu, trwa już od wielu lat. Nasze działania w drugiej połowie 2020 roku to szczególny czas, w którym mogliśmy się solidaryzować z dotkniętymi ogromem cierpienia i biedy mieszkańcami Libanu.

W ostatnich dniach grudnia 2020 r. do Bejrutu dotarł trzeci już transport humanitarny, z którego zostały przygotowane paczki na święta dla 20 tys. rodzin. Za pieniądze otrzymane od Państwa – darczyńców Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – oraz z rezerw Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zakupione zostały głównie produkty żywnościowe i środki czystości. Wcześniejsze transporty z pomocą humanitarną odbyły się we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i dotarły do Libanu 20 sierpnia i 4 września. Pozwoliły przekazać wiele ton środków chemicznych zabezpieczających przed koronawirusem, środków do higieny, leków oraz 10 ton mleka w proszku. Jednym ze źródeł finansowania wspomnianych projektów była kwota 140 tys. zł pozyskana za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl w ramach specjalnie zorganizowanej zbiórki na Pomoc dla Bejrutu. Łącznie pomoc z Polski przekazana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2020 r. przekroczyła sumę 2 mln zł. Wszystkie te dary na miejscu trafiły do potrzebujących za pośrednictwem lokalnego Kościoła.