Spotkanie ze św. Mikołajem

Piątek, 27 grudnia 2019

29 grudnia w Niedzielę Świętej Rodziny o godz. 9.00 odwiedzi naszą parafię Św. Mikołaj Biskup. Przybędzie, aby rozdać najmłodszym słodycze i udzielić błogosławieństwa.

Św. Mikołaj Biskup to postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Jest patronem panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników. Źródła podają, że Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, to święty katolicki i prawosławny. Urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat Mikołaj był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, był znany jako ich opiekun, przeznaczył na nich cały swój majątek, pielęgnował chorych podczas zarazy. Zmarł w Myrze miedzy 342 a 352 r. Zasłynął cudami czynionymi zarówno za życia, jak i po śmierci. Najbardziej znanym czynem Św. Mikołaja było podrzucenie sąsiadowi trzech brył złota na posag dla córek. Ten szlachetny postępek był inspiracją dla ks. Piotra Skargi do założenia przy Bractwie Miłosierdzia tzw. ,,Skrzynki Św. Mikołaja” na posagi dla ubogich i cnotliwych panien, aby z powodu ubóstwa nie zeszły na złą drogę: ,,broniąc czystości pieniędzmi, zaopatrzeniem, jałmużną, za którą odpłata lepsza niźli żebraki karmić”.

Na obrazach najczęściej przedstawiany jest jako staruszek z brodą w szatach biskupich z pastorałem, a jako atrybuty trzyma otwartą książkę, na której leżą 3 złote jabłka lub bułki, z kotwicą lub z workiem. W Polsce 6 grudnia był obchodzony jako święto uroczyste. Ułożono litanię do Świętego Mikołaja, śpiewano godzinki i pieśń kościelną. W całym chrześcijańskim świecie kult Św. Mikołaja zaczął szybko się rozpowszechniać. Świadczy o tym przede wszystkim liczba kościołów, które nazywane były jego imieniem. W samym Rzymie jest ich 11, w Polsce 327.

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień Św. Mikołaja przyjął się szybko także wśród innych krajów. 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Wzmianki o tej tradycji w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne prezenty były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Jednak w miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko ze starszym panem w czerwonym stroju. Ten wizerunek przetrwał do dzisiaj.

Na skróty

Galeria