Statystyki parafialne
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć w jaki sposób trwająca pandemia wpłynęła na frekwencję w kościołach podczas niedzielnych Mszy św. Z badań sondażowych, jakie były prowadzone przez INSTYTUT STATYSTYK KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO wiadomo, że obraz jest bardzo złożony. Wiemy przecież, że w czasie epidemii wolno było chodzić do kościoła, [choć] były ograniczenia, więc trudno tu mówić o danych, które można by łatwo porównać – powiedział na konferencji ks. Wojciech Sadłoń – dyrektor Instytutu Statystyk.
Wyraźnie widać z zebranych danych, że epidemia Covid-19 ograniczyła możliwość działalności duszpasterskiej oraz sprawowania sakramentów, a również tego, co jest charakterystyczne dla Kościoła w Polsce, czyli praktyk zbiorowych (pielgrzymki, rekolekcje, Msze św. z licznym udziałem wiernych).
Dane zawarte w roczniku za rok 2020 wskazują, że Kościół w Polsce posiada zdolność adaptacyjną, czyli zdolność do dostosowania się do zmiennych warunków, nawet tak trudnych jak epidemia, która wyzwoliła zmianę form duszpasterstwa, w tym nawet sprawowanych sakramentów.
Dane za kolejny rok, czyli 2021, już są zbierane i przetwarzane, więc niebawem będziemy wiedzieli jak to wyglądało w ostatnim roku.
Jak było w naszej parafii podczas pandemii pokazują wybrane statystyki. Nie są one tak fachowo skonstruowane i precyzyjnie zliczane jak w Instytucie Statystyk Kościoła Katolickiego, ale na pewno przekazują jakąś część prawdy o nas i naszej religijności.
Dominicantes oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.
Communicantes – odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.