Święto Niepodległości
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy i w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.
Czy jesteśmy patriotami?
Patrycja, właśnie zdała na studia, 19 lat
Historia naszego kraju jest dla mnie ważna - warto sobie uświadomić, że mogę chodzić po tym mieście dlatego, że ktoś o nie kiedyś zawalczył i stracił za nie życie. Trudno powiedzieć czy obecna młodzież jest patriotyczna - z wieloma moimi znajomymi rozmawiam na „te” tematy - niektórzy mają do tego podobny stosunek jak ja, ale są też ludzie, których to w ogóle nie obchodzi. Obecne pokolenie jest tak różne, że nie da się jednoznacznie powiedzieć czy jest patriotyczne czy nie. Są sytuacje ekstremalne, które łączą ludzi i w chwili zagrożenia na pewno duża część poczułaby obowiązek obrony kraju.
Marek, pracuje przy badaniach rynku, 24 lata
Zdecydowanie nie jestem patriotą. Uważam że patriotyzm jest dobrą rzeczą np. podczas zrywu narodowego. Natomiast na co dzień niektórzy zbyt często używają tego słowa jako uzasadnienia swoich działań, np. w polityce, co jest dla mnie wielką pomyłką. Nie umiem powiedzieć dlaczego, ale nie czuję się bardzo związany z tym, że nasz kraj jest dobry, bo jest nasz - musi być dobry z bardziej obiektywnych powodów.
Kasia, studentka szkoły teatralnej, 27 lat
Kuba, student szkoły teatralnej, 24 lata
Wydaje nam się, że obecne pokolenie jest patriotyczne, a sam patriotyzm to poszanowanie i zrozumienie kultury, tradycji i historii. Powinno się celebrować święta narodowe, my poświęcamy im chwilę w myślach, zastanawiamy się nad tym co się kiedyś wydarzyło. Jakie znamy święta? Zaczynając od sierpnia - rocznica porozumień sierpniowych - bardzo ważne. Następnie 12 grudnia - mimo że byliśmy malutcy, pamiętamy o tym dniu. 11 listopada - odzyskanie niepodległości, Cud nad Wisłą... Natomiast rocznic powstań, oprócz Warszawskiego, już nie świętujemy.