Witraż św. Piotra Ap.

Niedziela, 10 maja 2020

gggŚw. Piotr Apostoł przyszedł na świat w miejscowości Betsaida, nad jeziorem Genezaret. Był rybakiem i przedsiębiorcą, zatrudniającym pracowników do połowu ryb na jego łodziach. Zamieszkiwał później w Kafarnaum – u teściowej. Miał z żoną córkę. Źródła mówią, że jakkolwiek był to człowiek prosty, to jednak niezwykle rozumiejący sprawy. Dzięki połowowi ryb poznał Jezusa. Zdarzenie miało miejsce na Jeziorze Galilejskim. Piotrem został nazwany przez Jezusa, pierwotnie miał na imię Szymon. Chrystus potraktował go wyjątkowo, a w duchu specjalnej misji, którą mu przypisał. Piotr był numerem 1 wśród apostołów – Jezus podarował mu władze sprawowania pieczy nad nowym Kościołem. Później Piotr nawracał ludzi, ale i uzdrawiał. Był adwokatem Pawła i Barnaby, których uczynił apostołami. Piotr był za sprawą nauczań i działalności misyjnej aresztowany. Szczęśliwie z niewoli udało mu się zbiec. Udał się do Antiochii, następnie Azji Mniejszej i Koryntu, aż w końcu do Rzymu. W roku około 64, a za panowania Nerona, poniósł męczeńską śmierć. Ukrzyżowano go głową w dół. Prawdopodobnie to położony na stokach wzgórza watykańskiego Circus Maximus był miejscem jego śmierci, oto prace badawcze odnalazły tam jego szczątki.

gffzzzzKrótki życiorys św. Piotra Św. Piotr Apostoł przyszedł na świat w miejscowości Betsaida, nad jeziorem Genezaret. Był rybakiem i przedsiębiorcą, zatrudniającym pracowników do połowu ryb na jego łodziach. Zamieszkiwał później w Kafarnaum – u teściowej. Miał z żoną córkę. Źródła mówią, że jakkolwiek był to człowiek prosty, to jednak niezwykle rozumiejący sprawy. Dzięki połowowi ryb poznał Jezusa. Zdarzenie miało miejsce na Jeziorze Galilejskim. Piotrem został nazwany przez Jezusa, pierwotnie miał na imię Szymon. Chrystus potraktował go wyjątkowo, a w duchu specjalnej misji, którą mu przypisał. Piotr był numerem 1 wśród apostołów – Jezus podarował mu władze sprawowania pieczy nad nowym Kościołem. Później Piotr nawracał ludzi, ale i uzdrawiał. Był adwokatem Pawła i Barnaby, których uczynił apostołami. Piotr był za sprawą nauczań i działalności misyjnej aresztowany. Szczęśliwie z niewoli udało mu się zbiec. Udał się do Antiochii, następnie Azji Mniejszej i Koryntu, aż w końcu do Rzymu. W roku około 64, a za panowania Nerona, poniósł męczeńską śmierć. Ukrzyżowano go głową w dół. Prawdopodobnie to położony na stokach wzgórza watykańskiego Circus Maximus był miejscem jego śmierci, oto prace badawcze odnalazły tam jego szczątki.